מוסכם גישור גירושין
לשיחת ייעוץ והכוונה ללא עלות, התקשרו עכשיו:

הכל על הסכם גירושין

מה צריך לדעת לפני הסכם גירושין

הסכם גירושין הינו הסכם חובה לכל זוג שרוצה להתגרש ולהיות מוכר בישראל כזוג גרוש על כלל הזכויות והחובות הנלוות לכך.

מידע נרחב על הסכם גירושין

 

לאחר שחותמים על הסכם גירושין יש לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

הם רוצים לוודא שבני הזוג חתמו על ההסכם בהסכמה חופשית, הבינו את המשמעויות שלו וזו הבחירה שלהם.

הסכם גירושין טוב הוא כזה שיאפשר לבני הזוג סגירת מעגל וסגירה של כל הפרטים להווה ולעתיד.

מה שכתוב שם הוא סוף פסוק מבחינתם ולא מקום לפתיחת נושאים ומחלוקות בהמשך הדרך כשהם כבר גרושים.

קיראו לזה סיכום בכתב לדרך בה אתם מתכננים לנהל את המשך חייכם וחיי ילדכם המשותפים.

בחירה כזו של הסכם היא בהחלט אינטרס אמיתי של שני בני הזוג.


למה לעשות הסכם איכותי

 

יש לא מעט זוגות פרודים שחיים ללא הסכם גירושין או שעשו הסכם כללי "שהורידו מהאינטרנט" ומצאו את עצמם במחלוקות וריבים גדולים הרבה יותר מאשר שכשהיו נשואים.

לא נכביר במילים על ההשלכות שיש להסכם כזה ליחסים שהוא יוצר אצל ילדי בני הזוג ואצלם עצמם.

ניתן בקלות להימנע מכך אם בונים הסכמות נכונות עם בעל מקצוע שזה תחום ההתמחות שלו.

כמובן גם שברגע שהחלטה להיפרד היא סופית אף אחד לא רוצה להשאיר "זנב" שעלול לצוץ עוד מספר שנים, ההסכם הזה קונה לבני הזוג שקט נפשי להרבה שנים קדימה.

כשהכל מסוכם כמו שצריך אף אחד מבני זוג אינו צריך לחשוש מהפתעה או מריבה עם בני הזוג לשעבר.

הסכם איכותי אמור לכסות בצורה הרמטית את כל הנושאים בהווה ובהם המשמורת וזמני השהות, מזונות הילדים, דירת המגורים, זכויות הפנסיה וכו'.

בנוסף חשוב מאוד לשוחח גם על המשך הדרך, בעיקר כשהילדים קטנים – חלוקת ההוצאות בהמשך הדרך:

שעורים פרטיים, קניית טלפון נייד, בר/בת מצווה, טיסות לחו"ל, מעבר דירה של אחד מבני הזוג, רילוקיישן, ועוד עשרות נושאים נוספים.

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור
השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם
משפחה מודרנית דרך מוסכם
זוג אצל מוסכם
מגשר גירושין דרך מוסכם עם ילד
צרו איתנו קשר

אנו מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום ולהתחיל להניח את היסודות לתהליך גירושין מכבד, הדדי ושומר על הרווחה שלכם.

גישור גירושין דרך מוסכם

מידע נוסף על הסכם גירושין

הסכם גירושין הינו מסמך שצריך להיכתב עבור כל זוג שעומד בפני גירושין.

תפקיד ההסכם ל"סדר" את ההווה וכן למנוע סכסוכים בין בני הזוג בעתיד ולתת להם ביטחון בנוגע להמשך דרכם, בכל הנוגע למחלוקות שיתגלעו בהמשך חייהם בעקבות שינויים אפשריים אצל כל אחד מהצדדים.

ההסכם מאושר ע"י בית המשפט ומקבל תוקף של פסק דין, ובכך מבטיח את הדרך לפתרון אי ההסכמות בעתיד ומונע מאבק פוטנציאלי מתיש בבית המשפט.

הסכם גירושין מקצועי אמור לכלול בתוכו נושאים שיש להחליט עליהם בטווח המיידי (דירה, רכוש משותף וכד'), נושאים שיהיו רלוונטיים לשגרת החיים העתידית (חלוקת זמני שהות של הילדים, מזונות, שהייה בחגים וכד'), וכמובן גם נושאים שעלולים לצוץ בהמשך (ימי הולדת, שינוי כתובת מגורים, טיסות וכד').

הסכם גירושין מקצועי צריך להיות מפורט, וככל שיהיה מפורט יותר כך יקטן הסיכוי להיתקל במחלוקת לא פתורה שתוביל את הזוג להליך משפטי.

לאחר חתימת הזוג על ההסכם וקיום דיון בבית המשפט לענייני משפחה, ההסכם מקבל תוקף של פסק דין.

מה עלות הסכם גירושין?

עלות הסכם גירושין מקצועי נעה בין 7,000 ל-12,000 ₪* , בתלות במורכבות ההסכם ובתעריף הספציפי של הכותב.

מומלץ כי הסכם הגירושין יעבור בדיקה ואישור של עו"ד לפני שמגישים אותו לאישור בית המשפט כדי למנוע הפתעות במהלך הדיון.

לכן נהוג ונכון לעשות את ההסכם בעזרת מגשר מקצועי שהוא עו"ד, או מגשר שעובד בשיתוף פעולה עם עו"ד שבודק ומאשר את ההסכם לפני ההגשה לבית המשפט. במידה שההסכם נעשה בהליך משפטי השופט מוציא פסק דין שמשמש את הזוג כהסכם גירושין.

להבנתנו, עלות מומלצת והוגנת להסכם גירושין נעה בין 6,500 ל-8,500 ₪* .

האם ניתן לכתוב הסכם גירושין באופן עצמאי, ללא עזרת בעל מקצוע?

כתיבת הסכם גירושין לבד לא מומלצת כלל, וזאת מכמה סיבות.

  • הסיבה הראשונה היא כי במקרה בו תיתקלו במחלוקת שאינכם מצליחים לפתור העימות שיתפתח בעקבות כך עלול להסלים ולהוביל אתכם לבית משפט, להליך משפטי ארוך ויקר.
  • שנית, גם אם תצליחו להגיע להסכמות, סביר להניח שתישכחו או תזניחו נושאים חשובים שעלולים לעלות במהלך הזמן, וכך תגררו בעתיד לעימותים מיותרים שהיו יכולים להימנע אם היו נקבעים בהסכם הגירושין.
  • חסר הידע המקצועי לעריכת הסכם נכונה. מגיעים אלינו לעיתים זוגות שכתבו הסכם על 2 עמודים. הסכם גירושין ממוצע נע בין 10-15 עמודים וכתיבה משפטית נכונה.

לסיכום, למעט מקרים נדירים של זוג ללא ילדים וללא דירה, שנשוי מספר מועט של שנים ושלא צבר רכוש משותף רב במהלך החיים המשותפים – מומלץ שלא לכתוב את הסכם הגירושין לבד. הסכם זה מסדיר את העתיד שלכם ושל ילדיכם – שני דברים שלא כדאי לקחת בהם סיכון.

כדי להמחיש את הנושא אשתף במקרה אמיתי.

לפני מספר חודשים התקשר למרכז גבר ושאל אם נוכל לשכנע את גרושתו(!) להגיע להליך גישור. אך מדוע הם צריכים הליך גישור? הלא הם כבר גרושים ומן הסתם יש להם כבר הסכם שנכתב בהליך גישור או ע"י שופט. 

האיש הסביר שהם גרושים מזה 5 שנים וכתבו בעצמם את ההסכם. יש להם ילדה אחת שבזמן הגירושין היתה בת שמונה. לאחר הגירושין אשתו התקבלה לעבודה תובענית ובשלב מסויים קיבלה הצעה לעשות רילוקיישין למדינה במערב אירופה לתקופה של שלוש שנים.

ההצעה קרצה לה והיא ענתה בחיוב (כמה פעמיים בחיים מקבלים הזדמנות לעבור לגור בצרפת) וכמובן שהחליטה לקחת את הילדה איתה , וכתוצאה מכך להרחיקה מאביה. הגרוש סרב לכך בכל תוקף,  וכך נגרר הזוג להליך משפטי ארוך,  יקר ומפרך שבסופו פסקה השופטת כי האם רשאית לקחת את הילדה והאב נותר חסר אונים. הוא התחנן לגרושתו שתשאיר את הילדה בארץ, אך הבקשה נפלה על אוזניים ערלות. האישה סירבה ללכת להליך של גישור ובכך הסתיימה הפרשה.  כל הסאגה הזאת יכלה להימנע לו רק  היו הדברים מוסכמים וכתובים בהסכם הגירושין,  ולא נשארים פתוחים בתקווה שהנושא לעולם לא יצוץ.

האם ניתן לשנות את ההסכם גירושין לאחר שנחתם ואושר בבית המשפט?

לאחר שהסכם הגירושין אושר בבית המשפט וקיבל תוקף של פסק דין הוא ניתן לשינוי אך ורק באישור ובהסכמה של שני הצדדים או בהחלטת שופט.

בישראל כל אדם רשאי לתבוע כל אדם, ועל כל סיבה שנראית בעיניו מוצדקת.

אולם אם קיים הסכם שמתייחס לנושא התביעה סביר מאד להניח שללא עילה מוצדקת התביעה תדחה, והמצב והתנאים יישארו כמוגדר בהסכם.

מהאמור לעיל מובן שחשוב מאד לפנות לאדם מקצועי וניטראלי שיעזור לכם להגיע להסכמות וינסח עבורכם את הסכם הגירושין, ובכך להימנע מבעיות בעתיד שיהיה קשה מאד לתקנן.

למה חייבים הסכם גירושין?

אשאל את השאלה הפוך, האם זוג שהתגרש היה מסתדר ללא הסכם גירושין?

בואו נעשה סימולציה. זוג חיפאי התגרש בטוב, ושני בני הזוג נשארו לגור בחיפה. הם חברים טובים ואפילו מתקשרים זה לזה לברך במזל טוב ליום ההולדת, וכך חולפת לה  חצי שנה כשהכל מתנהל על מני מנוחות. ואז  הכירה האישה גבר חדש, האהבה פרחה ותוך זמן קצר הוא מציע לה לעבור לגור איתו. אלא שהבחור הנחמד  מתגורר במרכז. האב שגר בחיפה מתנגד להרחקת הילדים, אך בעיקר מודאג ומוטרד מכך שביתו בת השלוש עשרה תעבור לגור בבית גבר זר. ללא הסכם גירושין מקצועי ומסודר הוא נכנס למצוקה  ומאיים על האם. האם עומדת על שלה, ומשיבה בסנקציה אחרת וכך הלאה, ומפה לשם הזוג בעיצומה של מלחמה.

חשוב לציין שהסכם גירושין משרת את בני הזוג גם בכך שנותן להם  שקט נפשי להתחיל את הפרק הבא בחייהם כשנושא הילדים מוסכם מראש וללא הפתעות.

הסכם הגירושין הוא השקט הנפשי שלכם ושל ילדכם.

האם גם בני זוג פרודים צריכים הסכם גירושין?

התשובה היא כן.  ההתנהלות של זוג פרוד זהה לזו של זוג גרוש רק ללא התוקף הרבני של הגירושין.

במקרה כזה ניתן לעשות הסכם פרידה או גירושין ולאחר החתימה ולאשר אותו בבית המשפט בלבד ללא טקס הגירושין.  אבל מה שעלול להיות מסוכן הוא להימנע מכתיבת הסכם גירושין כלל, ולהתנהל לפי מצב הרוח. 

פונים אלינו זוגות פרודים רבים שהתנהלו בצורה טובה עד שלפתע 'משהו צץ'.

הבעיה היא שאז כבר מאוחר מידי לתקן. בסופו של דבר, זה רק עניין של זמן עד שתצוץ אי הסכמה כלשהיא בין בני הזוג –  אם בגלל שאחד מהם מצא אהבה חדשה, או בעקבות ריב שגלש מעבר למקובל (כל זוג והנורמות שלו), או בעקבות חזרה בתשובה של צד … ועוד אלפי סיבות שיכולות להביא לפירוק האידיליה.

חשוב לזכור –  מדובר בילדים שלנו, ועלינו האחריות לדאוג לכל צרכיהם ולכל מחסורם. ללא הסכם מחייב  צד אחד יכול להפתיע את הצד השני ולהכניסו למצוקה.  אם אין שום מסמך או הסכם שיכול להבטיח שהסידור הקיים (גם עם הוא עובד נהדר) ימשיך לאורך זמן, במקרה בו הוא יפסיק לעבוד אופציית הגישור עלולה להיות לא רלוונטית והדרך להליך משפטי ארוך ומפרך תיהפך לקרובה מתמיד.

איך בונים הסכם גירושין?

הסכם גירושין מקצועי יבנה בצורה נכונה מהיסוד. ניקח מקרה קלאסי של זוג עם ילדים, דירה עם משכנתא, קופות גמל וקצת מזומן בעו"ש. ההסכם חייב לתת מענה על כל ה"חבילה" ובצורה המפורטת ביותר. בשלב ראשון ההסכם יסדיר את מה שיקרה לגבי כל אחד מדברים שציינו – היכן הילדים יגורו, מה יהיה גובה המזונות (אם בכלל), איך יהיו זמני השהות, היכן הילדים יתארחו בחגים, מה קורה אם הילד חלה ומי ישלם על הבתמצווש… ועוד דברים נוספים רבים. יטופלו נושאים רכושיים: דירה, רכבים, נכסים, השקעות, חובות, חשבונות בנק, הפרשים בפנסיות, נסיעות לחו"ל, מעבר דירה, ועוד. שאלות אלה עשויות להראות לבני הזוג פחות רלוונטיות, כי תשומת ליבם נתונה, ברוב המקרים, להתמודדות עם הבעיות הנוכחיות. אבל כשמצליחים להסתכל לטווח הרחוק (דבר שקשה מאד לעשות בתקופה כ"כ מאתגרת) מבינים את חשיבות הדברים האלה. לבסוף, כשההסכם מוכן, הצדדים רשאים לבחון אותו שוב, ואף להתייעץ עם עו"ד לגביו. רק כשהם שלמים לחלוטין עם ההסכם הוא יחתם על ידי שני הצדדים ויוגש לבית המשפט לענייני משפחה, או לבית הדין הרבני.

מתי משתמשים בהסכם הגירושין?

לאחר שהסכם הגירושין קיבל תוקף של פסק דין בבית המשפט הזוג יפעל על פי ההחלטות שהם עצמם קבעו בו.

אם אחד מבני הזוג יפר את ההסכמות בין הצדדים, ובן הזוג האחר ידרוש התערבות חיצונית, אזי ההסכם יהווה אסמכתא ויביא לפתרון המחלוקת בבית המשפט בצורה מהירה ועניינית.

לרוב בני זוג שסיימו הליך גישור בהסכם, לא יפנו לביהמ"ש.

איך בוחרים היכן לערוך את ההסכם?

את הסכם הגירושין נכון לערוך אצל מי שמתמחה בכך.

חשוב להבין שלהסכם זה יש משמעות אדירה לעתידכם ולכן אין זה המקום לחסוך או לקחת סיכונים מיותרים.

חשוב ללכת לאדם שאתם מתחברים אליו וסומכים עליו שיערוך עבורכם הסכם גירושין הוגן, שיהיה נכון עבורכם ועבור ילדכם.

מומלץ להגיע למגשר שיש חיבור אליו כדי להסדיר את כלל הנושאים, להבין את המשמעות של כל החלטה ולקבל החלטה מושכלת.

לאחר שבונים את כלל ההסכמות ניתן לפנות לעריכת הסכם מסודר.

מה עושים אם יש לי ספקות לגבי ההסכם?

הליך גישור מורכב משני חלקים. החלק הראשון הוא כמובן הגעה להסכמות.

יחד עם המגשר/ת דנים בכל הנושאים שבהם אתם חלוקים בדעותיכם ובעזרתו ובהדרכתו מגיעים להסכמות. המגשר מסביר מה החוק או הפסיקה המקובלת לגבי כל נושא, ומשתף אתכם בניסיונו – מה ההשלכות של האפשרויות השונות, ההשתדלות היא שהשיח לא יהיה משפטי דווקא, אלא יהיה מבוסס על הרצונות הצרכים והיכולות שלכם וכמובן של ילדכם. בסופו של דבר ההחלטה היא שלכם בלבד לגבי כל נושא.

לאחר שהגעתם להסכמות בכל הנושאים אתם מאשרים לכתוב את ההסכם בהתאם לכל ההסכמות.

ההסכם שייכתב אמור להתאים לכם כמו כפפה ליד. כשההסכם מוכן המגשר/ת יעבור אתכם עליו סעיף סעיף, ויתקן אותו בהתאם להערותיכם .

בשלב זה יוצע לכל אחד מכם להתייעץ עם עו"ד שמייצג את האינטרס שלו בלבד על מנת לקבל חוות דעת מקצועית נוספת לגבי ההסכם, ולהפריך את כל החששות לפני החתימה. ההערות שיתקבלו (אם בכלל) בשלב זה הן בדרך כלל לא עקרוניות והמגשר יתקן את ההסכם בהתאם. במידה שבכל זאת התקבלו הערות שהצד השני מסרב לקבלן תחזרו לשולחן הגישור ותדונו בהן עד להגעה להסכמה. בסופו של דבר, היתרון הגדול של הליך גישור הוא שההסכם יחתם רק לאחר ששני בני הזוג שלמים איתו במאה אחוז!

באיזה נושאים דנים בהסכם גירושין?

יש המון נושאים שצריך לדון בהם הסכם הגירושין. להלן הבולטים והחשובים בהם:

משמורת ילדים:

מה יהיה מרכז החיים של הילדים, עד איזה גיל, זמני השהות, הסדרי לינה, היכן יהיו בחגים, טיולים וחופשות. הנושא הזה הוא בעצם הבסיס לרוב ההסכם, הוא ישליך על גובה המזונות, הוא יכול להשפיע על מכירת הדירה (הרבה זוגות מעדיפים שהילדים יישארו בבית שבו הם גדלו) והוא משפיע בדרך כזאת או אחרת על חלקים נרחבים בהסכם. נושא הילדים הוא מרכיב מרכזי בהסכם ולגבי כל נושא המוזגר פה יש תתי נושאים רבים הקשורים אליו.

מזונות:

חשוב להבין, מזונות שייכים לילדים ולא לבני הזוג. אם יש צד אחד שיישא בעיקר גידול הילדים הוא זקוק מן הסתם לבית גדול יותר, לקנות יותר אוכל וכו', וכל זה מגדיל את ההוצאות החודשיות. במקרים כאלה בן/בת הזוג השני/ה תומכים כלכלית על מנת לאפשר זאת. ככלל, נושא המזונות מורכב ומסובך ותלוי בגורמים רבים. ביניהם חלוקת זמן שהות הילדים בשני הבתים, גובה ההכנסות של כל אחד מבני הזוג, רמת החיים אליה הורגלו הילדים ועוד ועוד.

בית ונכסים:

האם למכור את הנכסים ולהתחלק בתמורה. האם להשאיר את הדירה לצד אחד תמורת שכירות קבועה. האם אחד הצדדים רוצה ומסוגל לקנות את הנכס. האם הנכס ישאר בבעלות בני הזוג או יושכר? ישנן לא מעט אפשרויות בנוגע להתנהלות עם נכס מלבד מכירתו. חשוב שתדעו על כולן.

כספי פנסיה וסוציאליות:

פנסיות, קופות גמל, קרנות השתלמות, מניות וכו', כל הדברים האלה צריכים להתחלק בצורה הוגנת. זה הזמן לתת עליהם את הדעת. ישנם זוגות רבים שהפער בין הפנסיות שלהם גבוה וצריך לדעת לחלק אותם. בעיקרון כל מה שנצבר במהלך החיים המשותפים של בני הזוג צריך להתחלק בין שניהם בצורה שווה בלי קשר לשאלה מי הרוויח אותו. במקרים רבים נדרש אקטואר.

חינוך הילדים:

גם פה חשוב להסכים על קווים מנחים לגבי החינוך של הילדים. ברוב המקרים ההורים רואים עין בעין את נושא החינוך אך לא תמיד. למשל במקרה שאחד ההורים חזר בתשובה והחינוך דתי חשוב לו מאד, ואילו לצד השני פחות, חשוב להסכים מראש על הכללים ולכתוב אותם בהסכם הגירושין.

עסקים ומוניטין:

במידה שאחד מבני הזוג עצמאי שמהלך הנישואין בנה או פיתח עסק חברה בע"מ או עסק שצבר מוניטין בעל ערך כספי, גם פה תצטרכו להגיע להסכמות. יש בני הזוג שמעדיפים להשאיר את העסק לבעליו מתוך ההבנה שזהו המשך הקיום הכלכלי שלו. אבל אם העסק הוא בעל ערך צריך לפצות כספית את בן הזוג השני בגינו.

מטלטלין בבית:

הרכוש בבית צריך להתחלק בין בני הזוג ויש מספר דרכים לעשות זאת.

רכבים:

הסדר חלוקת הרכבים או איזון הכספים בין בני הזוג

חשבונות הבנק מניות ואופציות:

בני הזוג צריכים את הכלים הנכונים להפרדת חשבונות והסדרת הזכויות והחובות בחשבונות.

לסיכום

הסכם גירושין הוא חובה עבור כל זוג שהחליט להתגרש, או אפילו להיפרד וכן עבור ידועים בציבור או נשאוים בנישואים אזרחיים. תפקידו להבטיח את עתיד המשפחה בדרך הטובה ביותר ולאפשר לכם לצאת להתחלה חדשה ללא מלחמות והפתעות מיותרות. הסכם גירושין מקצועי חייב להיעשות ע"י איש מקצוע המתמחה בתחום הגישור המשפחתי, מגשר או מגשרת לגירושין מומחה בתחום המשפחה.

להסכם ניתן להגיע בהליך משפטי בו השופט ישמע את טענות שני הצדדים ע"י עורכי הדין שמייצגים אותם ואז יכתוב פסק דין שיחייב את בני הזוג. אפשרות נוספת היא כמובן הליך גישור שבו תגיעו להסכמות ביחד. ההבדל המשמעותי ביותר בין שתי הדרכים הוא שבהליך גישור ההחלטות יהיו שלכם ולא של השופט. ההסכם חייב להיעשות בצורה מקצועית ומפורטת על מנת שבית המשפט יקבל אותו ויאשר אותו. להסכם גירושין ניתן להגיע בצורה עניינית ורגועה ע"י מגשר מקצועי. משך הזמן הממוצע בהליך גישור הוא בין שניים לשלושה חודשים בלבד.

חשוב להבין כי המטרה הסופית של הסכם גירושין היא להגיע להסכם מפורט ככל האפשר. קחו את הזמן בבנייתו ואל תעגלו פינות על מנת לחסוך זמן או כסף. המשפט "מה שקונים בזול עולה ביוקר" נכון עוד יותר בהסכם גירושין. אל תנסו לעשות את זה לבד בבית גם אם אתם מרגישים שזה הכי נכון, זול, מהיר, נגיש. בסופו של דבר זה עלול ליצור המון בעיות בעתיד שיהיה קשה מאד לפתור.

אתם מוזמנים להתקשר ל"מוסכם – מרכז המגשרים הארצי", מרכז הגישור הגדול בישראל , ולקבל מידע מקיף יותר על הנושא, וכן גם שיחת יעוץ ללא מחויבות או עלות כל שהיא. לאחר השיחה אני בטוח שתראו את הדברים באור אחר ותיווכחו שאפשר להגיע להסכמות בצורה מהירה וטובה וללא מריבות.

מאמרים בנושא של הסכם גירושין

צרו איתנו קשר

אנו מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום ולהתחיל להניח את היסודות לתהליך גירושין מכבד, הדדי ושומר על הרווחה שלכם.

גישור גירושין דרך מוסכם