הסכם לשלום בית – יש דבר כזה

פעמים רבות אנחנו נתקלים בזוגות שהגיעו למבוי סתום בוויכוח על  נושא מסוים בזוגיות, נושא שהוא אקוטי מאד לשני בני הזוג, ובחלק מהמקרים עקב חוסר הסכמה ומלחמות אין סופיות אף עלול להביל לפירוק התא המשפחתי.

חשוב לזכור שבחלק גדול מהמקרים האלה ניתן לגשר בין הצדדים ולהביא את בני הזוג לפשרה והסכמה על מנת שיוכלו להשאיר את הנושא מאחוריהם ולהמשיך בדרכם המשותפת.

הבעיה מסתבכת במקרים בהם בני הזוג מנסים לפתור את הסוגייה בעצמם וכל צד דוחף (ובצדק) לכיוון שלו. מכיוון שהנושא חשוב במידה שווה לשני בני הזוג הם מתקשים לקבל החלטה, חוסר ההחלטה מרחף באוויר וגורם לאווירה לא נעימה בבית ולמריבות אין סופיות שחלקן נובע מאותה מחלוקת. בחלק גדול מהמקרים ברגע שהמחלוקת נפתרת בהסכמה מלאה בין שני בני הזוג הם יוכלו להמשיך בזוגיות שלהם בצורה בריאה ונכונה יותר והשלום  יחזור לבית.

חשיבת מוסכם

במשך השנים נתקלנו בסיבות רבות למחלוקות,  למשל הימורים, רצון של אחד הצדדים להביא ילדים נוספים, ירושות, הסכמי ממון ואפילו העבודה של אחד מבני הזוג – כל דבר שניתן לכמת (למדוד). מאידך, נושאים כמו חוסר תקשורת ואהבה פחות מתאימים להליך של גישור ויותר מתאימים ליעוץ זוגי כזה או אחר.

ברגע שבני זוג מגיעים להחלטה אחראית לפנות למגשר שזה תפקידו –  לגשר בין פערים (בין אם זה בין בני זוג או שותפים לעסק, או גישור בין ההורים לילדיהם) הסיכוי שיגיעו להחלטה משותפת הוא  הרבה יותר גדול, במיוחד אם בני הזוג מגיעים להליך הגישור בראש פתוח ורצון להגיע לפשרה הוגנת ולשים את הנושא מאחוריהם.

והסיבה לכך פשוטה. כשיש ריב בין שני צדדים, כל צד רואה את הצד שלו בלבד ובטוח שהצדק עימו.  הצד השני נראה בעיניו כאויב מושבע או סתם כאדם שאינו מבין דבר, ולכן כל מה שהצד השני יגיד ישמע באוזניו כטעות ולא לעניין.

אבל אם יכנס לתמונה צד שלישי, אובייקטיבי לגמרי, שמקובל על שני הצדדים,  וגם מכיר את הנושאים האלה ובקיא בחוק, דבריו ישמעו אחרת לגמרי באוזני שני  הצדדים. חשוב לציין שהליך עם מגשר אינו הליך בוררות, ואין פסק דין בסופו .

ההחלטה חייבת להיות מקובלת על שני הצדדים, כך שבסופו של ההליך (במידה ולא יתפוצץ באמצע כמובן) שני הצדדים יהיו מרוצים מהפשרה ויוכלו להמשיך להתנהל בחייהם ללא הרגשה של חוסר צדק או פספוס.

אם כך,  למי מתאים גישור לשלום בית?

כמובן שגישור לשלום בית לא מתאים במצב של חוסר תקשורת בין הצדדים. המגשר לא יוכל להסביר איך לאהוב יותר או איך לתקשר בצורה טובה יותר. בשביל בעיות תקשורת וחוסר הבנה אנחנו ממליצים על יעוץ זוגי, שם בני הזוג יוכלו לקבל את הכלים לתקשורת זוגית טובה יותר. גישור לשלום בית מתאים אך ורק במקרים שיש פערים שניתנים למדידה בין בני הזוג, נושא שאפשר להגיע לגביו להחלטה והסכמות.

בחירת מגשר גירושין

לדוגמא: הימורים,  הבאת ילד נוסף לעולם, חיסוני קורונה לילדים (נושא חם מאד היום), כספים, נכסים וכדומה.  בנושאים כאלה בני הזוג יוכלו להגיע להחלטה משותפת ולנסח אותה בהסכם.  בחלק ניכר מהמקרים בני הזוג מתחייבים בהסכם לשלום בית  גם ללכת למספר טיפולים זוגיים על מנת למקסם את סיכויי ההצלחה לפתרון הבעיה.

בנוסף,  הסכם לשלום בית מתאים בעיקר לזוגות שמרגישים שהצליחו לשים את האצבע על הבעיה המהותית, ואין נושא גדול או מהותי יותר שמסתתר מאחורי אותה סוגיה. הזוגות שלהם מתאים הליך גישור כזה הינם זוגות שמאמינים ומקווים שברגע שאותה מחלוקת תיפתר עיקר הלחץ ירד והם יוכלו להמשיך בזוגיות. אני יכול להעיד מהניסיון שלי שבני זוג שהצליחו לאתר את המחלוקת האמיתית ביניהם יודעים זאת וברגע שהיא נפתרת הזוגיות משתפרת פלאים. לכן חשוב להיות מאד מדויקים ולהיכנס להליך במטרה להשאיר את הנושא מאחור ולהתקדם הלאה.

מוסכם

ובכן, איך עובד הליך שלום בית? 

זה מתחיל בפגישת היכרות עם המגשר, רצוי מגשר ששני בני הזוג מרגישים איתו בנוח וסומכים עליו שהוא ניטראלי לגמרי. במידה ואחד מבני הזוג אינו מרגיש כך עדיף ללכת למגשר אחר, אפילו אם הסיבה להרגשה הזאת היא אינה אמיתית. אחד הדברים שלמדנו במשך השנים זה שעם רגשות אי אפשר להתווכח. בפגישה כל צד מציג את נקודת מבטו על העניין שבלב המחלוקת ומסביר מה הנקודות המהותיות מבחינתו בסוגיה.

המגשר שומע כמובן את שני הצדדים ומנסה לראות איך  ניתן להיפגש בנקודת ביניים, לאט לאט הוא גורם לכל הצד להבין גם את הצד השני ומנסה להפגיש אותם באמצע. בחלק מהתהליכים המגשר יוכל להציע "הצעת מגשר" ובני הזוג יחליטו אם לקבל אותה או לא. ברוב המקרים הגישור מסתיים לאחר 2-3 מפגשים והחלטה משותפת, ואז באמת אפשר לצאת לדרך חדשה ולהשאיר את המשקעים מאחור.

חשוב להדגיש שהליך גישור אינו הליך בוררות. בשום שלב המגשר לא יקבע עבורכם את הדרך הנכונה וכל ההחלטות תהינה חייבות להיות מקובלות על 2 הצדדים. תפקיד המגשר הוא אך ורק לגשר בין הפערים ולא לקבל את ההחלטות החשובות עבורכם. מי שמצפה להכרעה – הליך בוררות זה ההליך בשבילו. אבל חשוב לזכור שבהליך בוררות יש סיכוי גבוה שצד אחד ירגיש שהוא הפסיד, מה שאומר שאולי הוא לא יקבל את הפסיקה באהבה, וזה בטח לא דבר שיתרום לזוגיות לטווח הרחוק.

גישור זה אפשרי

לסיכום, אם נתקלתם בבעיות בזוגיות ויש רצון אמיתי של שני בני הזוג לתקן, עשו הפרדה בין בעיות שניתן לכמת לבין בעיות בתקשורת. אם התקשורת לקויה והאהבה פחתה יעוץ זוגי הינו הפתרון המתאים, אך אם הבעיה הינה משהו שניתן לכמת אז הליך גישור מסודר יכול לחולל פלאים,. אל תחכו לרגע האחרון, הליך קצר של מספר שעות והבנה עם בעל מקצוע יוכלו ליישר את ההדורים  ולתת כלים נכונים להמשך הדרך.

על כל שאלה או בקשה אנחנו עומדים לרשותכם ולא לשכוח – מתגרשים רק כשהכל  "מוסכם".

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם

צרו קשר
‏1-700-707736
משרד ראשי - חטיבת הצנחנים 12 מודיעין
  • סניף דרום-טופח 12 להבים
  • סניף צפון– שמריהו לוין 7 חיפה
  • סניף שרון– האומנות 6 נתניה
  • סניף שפלה– שמעון פרס 12 רחובות
  • סניף שוהם– הירדן 68 שוהם
  • סניף ירושלים– חכמי יוסף 43 ירושלים
  • רמת גן– ז'בוטינסקי 35 ר"ג בנין התאומים 2 קומה 4
  • סניף תל אביב– מנחם בגין 150 מגדלי ווי קומה 7 תל אביב
  • סניף חדרה– חטיבת אלכסנדרוני 4 חדרה
  • סניף פתח תקווה– מוטה גור 5 פתח תקווה
info@muskam.co.il

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם

פתח צ'ט
איך אפשר לעזור?
אנחנו מחוברים ומוכנים לשוחח איתך עכשיו. פתח צ'ט.
Call Now Button דילוג לתוכן