גירושין בשיתוף פעולה

גירושין בשיתוף פעולה- דרך נוספת להתגרש

לבני זוג שבחרו להתגרש, שניהם יחד או לפחות אחד מהם, מספר אפשרויות לעשות זאת: 

האחת פנייה לבית המשפט, שם יגישו בקשה ליישוב הסכסוך, יפגשו עם אנשי צוות של יחידות הסיוע בפגישת מהו"ת (מידע, היכרות ותאום) ושם ילמדו על האלטרנטיבות הקיימות להליך גירושין בבית משפט. במידה שירצו לפתור את הסכסוך ביניהם שלא בבית משפט אלא בדרך אלטרנטיבית יקבלו פרק זמן לעשות כן. ראוי לציין כי בני הזוג לא יעברו ככלל את ההליך ביחידות הסיוע אלא רק יקבלו מידע באשר לאלטרנטיבות. לכן בני זוג שרוצים הסכם גירושין בדרכי שלום יכולים ככלל לוותר על שלב זה ולפנות ישירות לאלטרנטיבה.

הדרך השנייה היא פנייה ישירות לגישור. גישור הוא הליך בו בני הזוג בונים הסכמות ביניהם באשר להסכם הגירושין, בסיוע של מגשרת או מגשרת מוסמכים. ההליך הוא זול וקצר משמעותית מהליך משפטי ולכן זוגות רבים בוחרים בו.

דרך נוספת להתגרש, לבני זוג שחווים חוסר אמון או בעלי קונפליקט גבוה היא גירושין בשיתוף פעולה. גירושין בשיתוף פעולה הינה גישה המסייעת לבני זוג לנהל את הליך הגירושין, גם כן ללא מעורבות של בתי משפט, ובהסכמה.

מה הרעיון?

בתהליך בני הזוג מקבלים מספר שירותים מאנשי מקצוע אשר יתנו להם יעוץ והכוונה מקצועיים, במטרה להוריד מתח ולאפשר לקיים שיח עניני על הנושאים הרלוונטיים להם המתאים לכל הצרכים המשפחתיים והבעיות הנובעות מקיומו של המשבר. כמו כן הוא מאפשר לבנות מנגנונים של הידברות לעתיד, כדי לקיים המשך קשר הורי ראוי עבור ילדיהם.

איך זה מתבצע?

כל אחד מבני הזוג מיוצג ע"י עו"ד משלו. עו"ד אשר עבר הכשרה בגירושין בשיתוף פעולה.

הייחוד הוא שכל עו"ד מייצג את הצד שלו ואת האינטרסים שלו, אך עם מחויבות גם לתהליך עצמו, לזוג ולילדים. כך למשל, אותו עו"ד לא יוכל לייצג את הצד שלו בבית המשפט עם ההליך ייכשל. האינטרס של כולם הוא הצלחת ההליך.

בנוסף, כל בן זוג מלווה על ידי יועץ או יועצת גירושין (בד"כ מטפל משפחתי, פסיכולוג, או עובד סוציאלי), לשם פתרון בעיות הקשורות לילדים. במקרים בהם בני הזוג זקוקים לייעוץ כלכלי, הם יקבלו יעוץ מיועץ פיננסי שהוא בד"כ רואה חשבון במקצועו.

תחילת ההליך

בתחילת התהליך חותמים בני הזוג על הסכם ראשוני בו הם מתחייבים שלא לנקוט בהליכים משפטיים,  כל עוד הם מצויים בתהליך הזה. כמו כן, וכפי שצויין לעיל, אנשי המקצוע, ובמיוחד עורכי הדין, אינם יכולים לייצג את לקוחותיהם בתביעה משפטית, אם ההליך יכשל.

למה לצרף יועצים?

לבני הזוג נושאים רבים העולים בהליך הגירושין  המקשים מאוד להגיע להסכמות. צירוף היועצים מאפשר לבני הזוג פתרון לנושאים האלו. תפקיד היועצים, לעזור  לבני הזוג, לצמצם מתחים, לפתור מחלוקות, לסייע בפתרונות הקשורים לילדים כמו משמורת והסדרי ראיה ולהכשיר אותם להמשך הדרך. לעיתים ובמקרה הצורך יצטרף לצוות גם יועץ הילדים, שיסייע להוריד את המתחים הנגרמים לילדים במסגרת הליך הגירושין ומכשיר את ההורים איך להכין את הילדים לגירושין ולמצב החדש שנוצר.

איך נערכים המפגשים?

המפגשים עם עורכי הדין: ישנם מפגשים של כל אחד מבני הזוג עם עורך הדין שלו וגם מפגשים משותפים של שני בני הזוג ושני עורכי הדין.

המפגשים עם יועצי הגירושין מתנהלים באופן דומה.

ישנם גם לעיתים ובמידת הצורך מפגשים משותפים של כל חברי הצוות עם בני הזוג.

זמן ועלות הליך גירושין ושיתוף פעולה

על אף שבהליך זה מעורבים כמה בעלי המקצוע, והוא נראה מסורבל מעט, הרי שבעצם מדובר במצב שונה – אנשי המקצוע והמעורבות המשותפת של כולם דווקא מאפשרת ניהול הליך ממוקד קצר ובעלות נמוכה יותר מאשר ניהולו של הליך דומה בית המשפט.

איזו הכשרה עברו בעלי המקצוע?

כל אחד מבעלי המקצוע המעורבים בהליך הינו בעל הכשרה מקצועית הקשורה לתחום מקצועו, ובנוסף עבר הכשרה ספציפית בגירושין בשיתוף פעולה. כך מחד, בני הזוג יקבלו את הידע המקצועי המלא והראוי עבורם: כל אחד מבני הזוג מקבל עו"ד ויועץ גירושין משלו, יעוץ מקצועי אובייקטיבי, ומאידך מחויבות של הצוות גם לעל המשפחה.

ניתן לסכם כך – תפקידו של הצוות להביא את הצדדים להסכם הוגן, מקצועי, ראוי ונכון עבור כל צד בנפרד ועבור כל המשפחה יחד.

החתימה על ההסכם

עם חתימת ההסכם הוא מוגש לאישור בית המשפט או בית הדין הרבני אשר מעניק לו תוקף של פסק דין.

הגט

הפניה לרבנות לאחר אישור ההסכם

עוד כמה פרטים…

את ההליך ניתן לקיים לפני הגשת תביעה משפטית או לאחר מכן אך לא תוך כדי הליך משפטי.

ההליך וולונטרי וכל צד יכול לדרוש להפסיק אותו בכל עת. בני הזוג יוכלו לפנות לבית המשפט אך לא להיות מיוצגים ע"י בעלי המקצוע שהיו בהליך.

ההליך מאפשרלסיים את הגירושין, בהסכמה ושיתוף פעולה של בני הזוג מתוך הבנה שגם אם מתגרשים זה מזו, הם יכולים לשמר, ולו למען ילדיהם, על מסגרת משותפת ומכבדת גם לאחר הגירושין.

 

 

האמור לעיל הינו בבחינת מידע כללי ואינו בא במקום התייעצות ספציפית עם מומחה מקצועי, ביחס לכל מקרה ומקרה.

 

הכותב הינו עו"ד, מומחה בתחום המעמד האישי ושותף במשרד עורכי הדין אלטלף.

בנוסף עו"ד אלטלף הינו חבר בקבוצת "אחד אחד עורכי דין לגירושין ללא בית משפט" www.coll.co.il

  אלטלף – משרד עורכי דין ונוטריון

מגדלי התאומים 2 – ז'בוטינסקי 35 רמת גן, טל: 03-6134466

avi@altalef.co.il

www.altalef.co.il

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם

צרו קשר
‏1-700-707736
משרד ראשי - חטיבת הצנחנים 12 מודיעין
  • סניף דרום-טופח 12 להבים
  • סניף צפון– שמריהו לוין 7 חיפה
  • סניף שרון– האומנות 6 נתניה
  • סניף שפלה– שמעון פרס 12 רחובות
  • סניף שוהם– הירדן 68 שוהם
  • סניף ירושלים– חכמי יוסף 43 ירושלים
  • רמת גן– ז'בוטינסקי 35 ר"ג בנין התאומים 2 קומה 4
  • סניף תל אביב– מנחם בגין 150 מגדלי ווי קומה 7 תל אביב
  • סניף חדרה– חטיבת אלכסנדרוני 4 חדרה
  • סניף פתח תקווה– מוטה גור 5 פתח תקווה
info@muskam.co.il

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם

פתח צ'ט
איך אפשר לעזור?
אנחנו מחוברים ומוכנים לשוחח איתך עכשיו. פתח צ'ט.
Call Now Button דילוג לתוכן