סיפור הצלחה – איתי גור

כנגד כל הסיכויים

איתי ד. גור, מגשר

הם ביקשו שנקבע את הפגישה לשעות הערב, לאחר סיום עבודתם. מלבושם היה תואם לרקע הקצר שתיארו בפניי טרם קביעת הפגישה. הוא במדי צבא עם דרגות הסא"ל על הכותפת , והיא בלבוש נשי אלגנטי, מוקפד וסמכותי, כיאה למנהלת בית ספר.

האשה הייתה נראית נסערת ומתוחה, הגבר שידר אותות חוסר סבלנות וכעס. הצעתי להם שתיה, חמה או קרה,, איש לפי טעמו ורצונו, שיירגעו מעט…

לאחר שכל אחד מבני הזוג בחר את מיקומו בחדר הפגישות ( הם בחרו לשבת זה כנגד זה משני צדי חדר הפגישות , כשפניהם מופנים כלפיי ) ניסיתי למשוך במעט ולהמשיך את ניסיון ריכוך המתח שחשתי כי שורר ביניהם.

התחלתי בהצגת עצמי, השכלתי ניסיוני וכישוריי. לאחר מכן ביקשתי שכל אחד מהם יספר על עצמו מספר פרטים מזהים ומאפיינים שחשוב לו להדגיש .

הבעל דיבר על אהבתו הגדולה לאישה ולילדים ורצונו למנוע מצב של "פיצול המחלקה " , כפי שהוא הגדיר זאת. האישה מנגד אמרה כי מצב היחסים בבית גרוע, אין תקשורת, הכל פקודות, והיא לא רואה מנוס מגירושין. או אז פניתי  אליהם בשאלה הפותחת :  אז למה באתם אליי? הגבר הזדרז לענות במילים: "באמת אין לי מה לעשות פה , אם היא רוצה להתגרש, אז אני אפגוש אותה בבית משפט. אני אקח את העו"ד שהחבר שלי התגרש איתו , תותח על. היא כבר תראה איזה גירושין היא תקבל. וכך המשיך בדבריו אלו במשך 2 דקות ארוכות.

היה חשוב לי לאפשר לו להמשיך לדבר ללא שקטעתי אותו, שישפוך את אשר על ליבו. בשלב זה גם האישה ישבה ושתקה. לחלוחית נראתה מבצבצת מזווית  עינה. הצעתי לה ממחטה, ולבעל הצעתי להירגע משטף דיבורו וכי ילגום מעט מהמים שמזגתי לכוסו. 

האישה הזדרזה לנצל את ההפוגה שנוצרה בדברי הבעל , ומיד פלטה: "זו הבעיה איתו, הוא אף פעם לא מוכן להקשיב. רק רוצה לדבר, לפגוע בדבריו מבלי להבחין ברגשות הצד עמו הוא משוחח . בנוסף והחמור מכל " הוא מדבר בלתת פקודות – הוא חושב שכולם חיילים שלו. אבל אותי , אפילו שאני מנהלת בכירה ומוערכת, הוא לא רואה ממטר, הוא לא סופר ולא מוכן לקבל וללמוד כלום , אף פעם. ככה היה תמיד"

כאן הגיע הזמן לעצור ולחשוב יחד איתם. משנרגעה התקוטטותם, הסברתי להם כי להליך הגישור שלבים שונים ומסלולים שונים, בהתאם למצב יחסי בני הזוג ובשלותם לגישור הזוגי: בשלב ראשון,  חייבים להגיע למסקנה משותפת מוסכמת ומושכלת, האם 2 בני הזוג בשלים במידה תואמת ושווה והאם שניהם החליטו סופית שהם רוצים להתגרש, או שישנם עבורם אפשרויות נוספות. הבעל מיד "קפץ" על ההזדמנות ואמר: "בטח שאפשר אחרת. צריך מטפל זוגי ולא מגשר. אמרתי לה, אבל היא לא מבינה". בו במקום האישה ענתה: "שכחת יקירי המפקד שכבר ניסינו את כל היועצים והמטפלים האפשריים. אמרת לי שאתה מוכן לבוא איתי לגישור בהסכמה, גישור להסכם גירושין. אז מה הקטע הזה עכשיו, הרי החלטנו שמתגרשים". הבעל שוב ניצל אצת ההזדמנות וענה: "את החלטת ואני לא יודע למה- אבל בשבילי אף אחד לא יחליט. אני לא רוצה להתגרש".

מניסיוני הבנתי כי בני הזוג אינם אוחזים באותה רמת בשלות ביחס לרצונם להמשך הנישואין. לכן מיהרתי להציע להפנות אותם מידית לפסיכולוג זוגי מומחה שעובד עמנו, ושתפקידו יהיה רק לשקף להם האם יש סיכוי לשקם את הנישואין, אם לאו. ושעם התשובות ממנו הם יחזרו לפגישה הבאה של הגישור.

שני בני הזוג הסכימו לאלתר. וכך היה.

לפגישתנו הבאה הם הגיעו לאחר ביקור אחד קצר ותכליתי אצל הפסיכולוג הזוגי המומחה מטעמנו. גם הפעם הבעל היה זה שפתח ואמר בנחרצות: "הבנתי שאין ברירה חייבים להתגרש, אנחנו בכלל לא באותו ראש. אבל שזה יהיה לכולם ברור- אני על הילדים בחיים לא אוותר וגם לא על הכספים והרכוש שצברתי כל החיים בעבודה קשה מחוץ לבית ב- 2 כפות ידיים אלו ( והוא מניף ידיו לאוויר), וזה בזמן שהיא מתפנקת בבית עם הילדים במזגן ומשחקת במשחקי ילדים בבית ספר שלה. גם כן עבודה… שתדע על מה ששלי אני בחיים לא אוותר". האישה נעלבה( כמובן וכרגיל) מדברי הבעל – המפקד והחלה לבכות ולצעוק עליו בחזרה. הרוחות התלהטו.

הגם שפעמים רבות, ישנם מטענים נפשיים שעולים בחדר הגישור, אנו שואפים לאווירה מכבדת ומרגיעים את הרוחות. חזרתי והסברתי כי עתה שאנו מצויים בשלב השני של תהליך הגישור (הכולל בדרך כלל 3 עד 4 פגישות עבודה כדי להגיע למטרת גיבוש הסכם מוסכם סופי) , אני אנהל את הדרך בה הדברים יועלו לשולחן הדיבור, על מנת שנביא לתוצאות המבוקשות עבור שניהם. הצלחתי להבהיר להם כי הגיעו להליך מרצונם , וכל מה שחשוב לכל אחד מהם שיאמר, יהיה לזה מקום, אבל יש להבהיר כי רק המגשר מנהל את הדיון, ועליהם לכבד את כללי הדיבור ואת הצד השני. זאת כדי שיהיה סיכוי שההליך יצליח. לכן דרשתי באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כי מעתה והלאה ישמעו  להנחיות ולכללי הגישור, זו הדרך הבטוחה להצלחתו.

תחילת מסע הגישור בין איש הצבא האימתני עם מנהלת ביה"ס הבכירה והדעתנית , לא העידו על ההמשך. לאחר שהצלחתי לרכוש את אמונם והערכתם למקצועיות שלי כמגשר, גילינו יחדיו כי הגישור מתנהל על מי מנוחות, ללא סטיות מיותרות , על פי הדרך שהתוויתי: כאשר תוך 3 מפגשים נוספים הגענו להסדר גישור שהוביל להסכם גירושין מלא ומפורט עד לפרטי הפרטים, בכל העניינים הנדרשים (כל פגישה יוחדה לבחינת אפשרויות להסדר ובחירת הדרך הנכונה לפתרון לשני בני הזוג מתוך התחשבות בצרכי הילדים המשותפים וביכולותיהם וצרכיהם ההוריים והאישים של בני הזוג).

את הפגישה הראשונה ייחדנו לקביעת עתיד והסדרת ענייני הילדים (משמורת ושהות, ביקורים, חינוך וענייני אפוטרופסות ודרך קבלת ההחלטות במשותף בעניינם).

הפגישה הבאה יוחדה לענייני  חלוקת הרכוש והכספים (הפרדת חשבונות בנקים, זכויות כספיות ממקום עבודה, הבית המשותף וחלוקת תכולתו).

בפגישה השלישית והמסכמת, לאחר דיון קצר וגיבוש הסדר מוסכם ביחס לעניינים כספיים נוספים שנוגעים לחובות עבר של בני הזוג וכלפי בני משפחתם המורחבת, התפנינו לסגור ולסכם בהצלחה רבה את סוגיית המזונות ואופן החלוקה של הנשיאה המשותפת בהוצאות ותשלומים עתידיים עבור הילדים (לרבות הוצאות עתידיות כגון נשיאה בהוצאת רישיון נהיגה לילדים, חופשות קיץ ואף הסדר לחסכון ודאגה ללימודים אקדמיים עתידיים). הכל גובש ברוח שוויונית וטובה לשביעות רצונם המלאה של שני בני הזוג.

זוגות רבים מגיעים טעונים עם תחושות של אי ודאות לגבי ההסכם ומה נכון לעשות. הגישור הוא תהליך מובנה ואם הולכים לפי הכללים הוא מצליח באופן יעיל באווירה טובה והכי חשוב לשביעות רצון הצדדים וילדיהם.

זוגות שהיו בהליך גישור, יכולים להעיד כי זו הדרך הנכונה והטובה להגיע להסכם הטוב ביותר.

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם

צרו קשר
‏1-700-707736
משרד ראשי - חטיבת הצנחנים 12 מודיעין
  • סניף דרום-טופח 12 להבים
  • סניף צפון– שמריהו לוין 7 חיפה
  • סניף שרון– האומנות 6 נתניה
  • סניף שפלה– שמעון פרס 12 רחובות
  • סניף שוהם– הירדן 68 שוהם
  • סניף ירושלים– חכמי יוסף 43 ירושלים
  • רמת גן– ז'בוטינסקי 35 ר"ג בנין התאומים 2 קומה 4
  • סניף תל אביב– מנחם בגין 150 מגדלי ווי קומה 7 תל אביב
  • סניף חדרה– חטיבת אלכסנדרוני 4 חדרה
  • סניף פתח תקווה– מוטה גור 5 פתח תקווה
info@muskam.co.il

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם

פתח צ'ט
איך אפשר לעזור?
אנחנו מחוברים ומוכנים לשוחח איתך עכשיו. פתח צ'ט.
Call Now Button דילוג לתוכן