שוקלים להתגרש – האם לפנות למגשר עכשיו או לפנות לבית המשפט

שוקלים להתגרש?

האם כדאי לבחור כבר עכשיו בהליך גישור או לפנות לבית המשפט

מאת: עו"ד מגשרת מאיה שפירא

התלבטתם זמן רב כל כך, חודשים ואולי אפילו שנים בשאלה אם כדאי להמשיך בחיי הנישואים. אמרתם והתרעתם וניסיתם לשנות ושאלתם כל כך הרבה שאלות, והנה החלטתם שדי. ככה אי אפשר להמשיך וצריך להיפרד.

לפעמים התחושות הללו חזקות יותר אצל אחד מכם אבל שניכם חושבים שזו הדרך הנכונה. במקרים אחרים, הצד השני לא ממש מודע לתחושות שלכם ומקבל את זה כהפתעה כמעט גמורה.

והנה, אתם עומדים בפני השאלה מה לעשות עכשיו? החלטתם שאתם רוצים להתגרש או אפילו שוקלים לעשות זאת ואתם בדיוק במקום שצריך להחליט באיזה נתיב לבחור.

לפני החוק החדש שיצא ביולי 2016, הבחירה הייתה פשוטה יותר. 

לרוב הייתה פניה לעו"ד על מנת לקבל יעוץ ולאחריה הגשת תביעת גירושין לבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

כיום, לאחר החוק החדש – "החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה", המצב שונה לגמרי ואולי מאפשר לך בחירות אחרות. במסגרת החוק החדש יש להגיש "בקשה ליישוב הסכסוך" במסגרתה  תקבלו שניכם הזמנה למפגש עם עובדים סוציאליים או עורכי דין ביחידות הסיוע שליד בית המשפט, וזאת לפני שתגיעו לדיון אצל שופט. 

המטרה היא לאפשר לכם למצוא אלטרנטיבות אחרות להליך המשפטי ולראות האם הן מתאימות לכם. אחת האלטרנטיבות המרכזיות היא הליך הגישור. אם זה אכן מה שתחליטו בפגישות, תצטרכו לבחור מגשר בעצמכם כדי לנהל אצלו את ההליך. הליך הגישור עצמו, ככלל, אינו מתנהל בבית המשפט ואתם תופנו לבחור מגשר.

אם כך, זה בדיוק המקום לשאלות הבאות:

האם אני מבקש להתגרש בדרכי שלום?

האם בחירה של הליך הגישור באה בחשבון מבחינתי על פני ההליך המשפטי?

אם התשובה לכך חיובית, שאלו את עצמכם מה הטעם בפנייה לבית המשפט.

זמן

בפניה לבית המשפט, כפי שנכתב, תצטרכו לקבל הזמנה לפגישה ביחידות הסיוע. לקוחות שפנו להליך זה מספרים כי המפגש הראשון שנקבע להם הוא בממוצע בין חודש וחצי לחודשיים וחצי מיום הגשת הבקשה. ישנם לקוחות שהגישו בקשה לבית המשפט ולאחר ששמעו כי יצטרכו להמתין העדיפו להתחיל את הליך הגישור. יצא שהם הגיעו להסכם עוד לפני שהגיעו לפגישה הראשונה בבית המשפט. אם בחרת בהליך הגישור ההמתנה מיותרת לחלוטין.

נקיטת עמדה

לקוחות מספרים שכאשר בן או בת הזוג שלהם הגישו בקשה לבית המשפט באופן חד צדדי, מבחינתם זו הייתה יריית הפתיחה בקרב ביניהם. הגשת הבקשה לבית המשפט מייצרת עוד זירה "לטפל" בה ולהרגיע את הרוחות. מטבע הדברים כאשר אחד הצדדים נוקט בפעולה חד צדדית, הצד השני מרגיש צורך להתגונן ולתקוף, להסתגר, לסרב ולגלות שרירים חזקים. בפניה להליך גישור שלא באמצעות בית המשפט, שני הצדדים מגיעים ממקום שווה ורגוע יותר, כך ניתן לנהל את ההליך בלי "רעשי הרקע" של האיום המשפטי כפי שהם חווים אותו.

התוצאה

אם ממילא אתם מבקשים שהליך בניית ההסכמות ביניכם יהיו באמצעות של הליך גישור, בשביל מה להמתין שמישהו יציע לכם את זה ואז תבחרו בו?  אם זו הדרך – אין למה לחכות.

ההמתנה

כפי שצוין, ההמתנה להזמנה לפגישה אורכת לכל הפחות חודש וחצי, ולאחריה יכולות להתארך גם הפגישות הבאות.

הנישואים אינם טכניים וגם הגירושים לא.

המתח והתחושות הנפשיות המלוות כמעט כל הליך גירושין, משפיעים מאוד על ההתנהלות והאווירה בבית ביניכם ואל מול הילדים. לעיתים היא קשה מאוד ולעיתים בלתי נסבלת.

כל אחד מגיב לפרידה באופן שונה ויתנהל שונה בבית בהתאם למצבו הנפשי. כמגשרים ראינו לא מעט מצבים:  יש מי שיראה זאת כבגידה וירגיש צורך לנקום, יש מי שיתנהל ב"ברוגזים" שתיקות והסתגרות, יש מי שיצעק או יבכה כל הזמן, גם ליד הילדים, יש מי שיעזוב, יש מי שינקוט ב"הענשה" כלפי בן הזוג (הפרדת חשבונות, אי העברת תשלומים, התעלמות מחובות והתחייבויות של הבית) ויש מי שיבין את המצב יקבל אותו וינסה לנהל אורח חיים סביר.  

בבית המשפט אין מקום להכיל את כל אלו. אצלנו יש.

מענה לתחושות ולקושי אותו אתם חווים בחיי היום יום בבית ניתן בכל הליך גישור אצלנו.

והמענה הוא מידי. הפגישות נקבעות באופן כללי אחת לשבוע ובמקרים מסוימים כשבני הזוג מסוגלים לכך, גם בהפרשי זמן קצרים יותר. 

במקרים שבני הזוג או אחד מהם חווה קושי מידי נעמוד לרשותו ונתאם פגישה נוספת. לא ניתן לכם להישאר עם חווית חוסר האונים עד "למועד הפגישה הבא". פעמים רבות מגיעים בני זוג לפגישה שנקבעה כועסים מתוסכלים בוכים ויוצאים ממנה מחויכים ורגועים יותר.  אם היו צריכים לחכות עם הרגשות ההלו עד למועד הפגישה, הפערים עשויים היו לגדול, הכעס והתסכול היו מתעצמים וההחלטות אולי שגויות.

נחוץ בעיננו לתת לבני הזוג לחצות את הנהר עם הרבה מאוד "קרשי הצלה", ולהתנהל בבית בתוך הליך הגירושין באופן נכון יותר עבורם ועבור הילדים. כך נוכל לבנות יחד אתכם מנגנונים להורות טובה יותר בהווה ולאחר הגירושין, ולהתייחס לכלל התחושות המלוות אתכם, כדי לרכך ולאפשר לכם להגיע לבחירות הטובות עבורכם.

החוויה

עצם הבחירה בבית המשפט מציבה אתכם באופן ההסתכלות והחוויה בשני צדדים שונים. כאילו אין לכם מטרה משותפת: האם באתם להילחם כל אחד על הדברים המגיעים לו או לבחור שניכם בדברים החשובים לכם ולילדים.

נוכל להעיד כמגשרים כי ישנם זוגות בעלי קונפליקט מאוד גבוה שבוחרו במהלך הליך הגישור לפנות לבית המשפט. רבים מזוגות אלו חזרו להליך הגישור וסיפרו כי עצם הנוכחות שם היה בשבילם חוויה קשה ולא נעימה, כאילו יצאו לקרב או מלחמה. קרב שנאלצו "לשמר" גם בבית.

נסכם: 

אם תשאלו זוגות שעברו את התהליך, הם יספרו לכם שאין טעם להמתין. בחירת הליך הגישור לפני הפניה לבית המשפט היא נכונה יותר ומאפשרת פתח רחב יותר של אופציות.

תגיעו ממקום שווה, ממקום של רצון משותף להחליט ביחד כבר מהתחלה. תנו לעצמכם הזדמנות אמיתית להגיע למה שנכון עבורכם.

 

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם

Call Now Button
צרו קשר
‏1-700-707736
משרד ראשי - חטיבת הצנחנים 12 מודיעין
  • סניף דרום-טופח 12 להבים
  • סניף צפון– שמריהו לוין 7 חיפה
  • סניף שרון– האומנות 6 נתניה
  • סניף שפלה– שמעון פרס 12 רחובות
  • סניף שוהם– הירדן 68 שוהם
  • סניף ירושלים– חכמי יוסף 43 ירושלים
  • רמת גן– ז'בוטינסקי 35 ר"ג בנין התאומים 2 קומה 4
  • סניף תל אביב– מנחם בגין 150 מגדלי ווי קומה 7 תל אביב
  • סניף חדרה– חטיבת אלכסנדרוני 4 חדרה
  • סניף פתח תקווה– מוטה גור 5 פתח תקווה
info@muskam.co.il

אנחנו זמינים עבורכם ושמחים לעזור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בזמן שיתאים לכם

לשיחת יעוץ והסבר מלא על התהליך ללא עלות או התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם בזמן שנוח לכם

פתח צ'ט
איך אפשר לעזור?
אנחנו מחוברים ומוכנים לשוחח איתך עכשיו. פתח צ'ט.
דילוג לתוכן